Kdaj natančno je bil zgrajen stražni stolp v Črneči vasi, je težko določiti; ali velja podatek, naveden ob dodeljeni EŠD (evidenčni številki enote) 10283, ki stolp umešča v zadnjo četrtino 15. stoletja, ali pa so stolp gradili domačini in prebežniki v 16. stoletju. Takrat so posebne skupine beguncev, imenovane Uskoki, zasedle zapuščene kmetije na Gorjancih. Z naselitvijo Uskokov, ki jim je lokalno prebivalstvo nadelo naziv Vlahi, se je pričelo prepletanje kultur, kar se odraža tudi v sodobnosti, in sicer tako v družinskih vezeh kot v narečju, ki je še ohranjeno v Črneči vasi, Črešnjevcu, Oštrcu in drugih naseljih. Za obrambo pred Turki je na delu ozemlja današnje Hrvaške nastala Vojna krajina, katere temelj je postavil general Ivan Lenković. Vsaka dežela je zasnovala deželno vojsko, s trdnjavami in stolpi pa so okrepili tudi obrambno mejno območje.
Črnečo vas na nadmorski višini 376 metov obmejna lega zaznamuje tako rekoč od nekdaj in ravno zaradi dobrega opazovanja in varovanja mej naj bi zgradili ta stražni stolp. Njegova preprosta arhitektura – v tlorisu je kvadrat, ki se zožuje proti vrhu, in okenske odprtine s kamnitimi okvirji gotskih oblik – potrjuje domneve o času nastanka. V ljudskem izročilu je stolp skozi stoletja za domačine postal »turn«, njegovo gradnjo pa najpogosteje umeščajo v čas turških vpadov. Prvi turški vpad na naše ozemlje je bil leta 1408 (9. oktobra), vpadi pa so trajali skoraj 200 let in se leta 1593 z veliko zmago notranjeavstrijskih in hrvaških čet nad Turki pri Sisku končali.
Stolp je visok 10 metrov, odprt je skozi celo leto, vstopnine ni. V notranjosti stolpa je na ogled stalna razstava fotografij o življenju vaščanov. Zvonovi se oglasijo vsak dan in ob različnih dogodkih, npr. ob nevarnostih toče. V okolici stolpa so postavljene mize, klopi, koši za odpadke, pitnik in stojalo za kolesa. Ogled notranjosti stolpa je na lastno odgovornost.